Регистрация    Войти
Вхід
Автопортал avtodream.org » Всі новини » Автосвіт » Експерти прогнозують зростання вартості автогазу в Україні
Всі новини / Автосвіт

Експерти прогнозують зростання вартості автогазу в Україні

Експерти, опитані УБР, прогнозують зростання вартості скрапленого вуглецевого газу (СВГ).

Вони аргументують свої висновки оптовими аукціонами з продажу автогазу, що пройшли в Україні 3 травня, на яких встановилася ціна майже 60 тис. грн за тонну, що приблизно відповідає 31-32 грн/л.

За даними Консалтингової групи А-95, станом на 4 травня середня вартість автогазу в різних українських мережах АЗС підвищилася на 5 копійок проти 3 травня, до 30,9 грн/л. Заправитися за ціною 30 грн/л можна було лише у мережі UPG. Водночас, в окремих АЗС ціна перевищувала 33 грн/л, а на станціях мережі «Нефтек», де інші види палива зовсім були відсутні, майже досягла 34 грн/л.

Це лише трохи менше, ніж середня ціна бензину А-95 – 36,39 грн/л. У майбутньому СВГ вже не загрожує повного зникнення із заправок. Але з високою ймовірністю найближчим часом це паливо подорожчає ще на кілька гривень – тобто до 32-34 грн/л залежно від регіону. Втім, дещо пізніше в Україні з'являться передумови для зниження ціни.



У березні ситуація з наявністю палива на АЗС була іншою, нагадує аналітик «Консалтингової групи А-95» Артем Куюн – бензин та дизпаливо можна було купити на заправках, а ось з автогазом виникли перебої.

Справа в тому, що український ринок СВГ, як і ринки бензину та ДП, здебільшого залежав від постачання з Росії та Білорусі. Також в Україну надходили обсяги автогазу з Казахстану.

Проте всі ці напрями виявилися відрізаними після початку війни. Хоча, як зазначає Куюн, постачання автогазу були до війни диверсифіковані більшою мірою, ніж дизеля та бензину, оскільки окремі трейдери вже тоді закуповували СВГ на Заході, але загалом український ринок «виявився не готовим» до переорієнтації на роботу з Європою, вважає головний редактор видання «Нафтеринок» Олександр Сіренко.

По-перше, у Європі спочатку були відсутні вільні обсяги палива, які могли б викупити українські трейдери. Друга проблема, з якою зіткнулися компанії, – підготовка автотранспорту до виїзду до Європи.

За два місяці компаніям вдалося адаптуватися під вимогу Європи та збільшити постачання автогазу – як зазначив Сіренко з посиланням на дані трейдерів, у квітні вони зросли у 3,5 рази порівняно з березнем. Споживання СВГ в Україні впало о пів на довоєнний рівень. З урахуванням цього нових поставок вистачило, щоб даний вид палива залишався у вільному продажу на заправках.

Втім, хоч і не такий гострий, як у випадку з бензином та дизелем, але дефіцит автогазу в Україні все ще залишається – компанії, каже Сіренко, торгують ним практично з коліс і не мають довгострокових контрактів.

Зважаючи на це вирішальним фактором, який забезпечує наявність на АЗС автогазу, залишається його вільне ціноутворення. З травня 2021 року уряд почав регулювати роздрібну вартість дизеля та бензину, але не поширив контроль на автогаз.

Через це з початком війни оператори зіткнулися з тим, що у закупівлі бензин і дизель часто обходилися їм дорожче, ніж граничні роздрібні ціни, які вираховує Міністерство економіки за спеціальною формулою. Це зробило невигідним продаж бензину та дизеля.

Читайте також: Світовий банк закликає до повної заборони автомобілів із ДВЗ у зв’язку з екологією

На додаток до всього, АЗС повинні резервувати певні обсяги цих видів палива під потреби критичної інфраструктури. СВГ, який критична інфраструктура не використовує і який можна продавати без лімітів, таким чином залишився на АЗС. Хоча й значно подорожчав порівняно з минулим роком, коли вартість СВГ не сягала 20 грн/л.
05-5-2022, 20:34  
Джерело: kosatka.media
Переглядів: 566   
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.
Коментарі (1)
Михаил 5 травня 2022 20:43
Правительство установило грабительские суммы для регистрации ГБО. А теперь еще грабит ценами на газ. Хотя в ЕC стоимость автогаза в половину дешевле бензина. Совесть еще не мучает наше правительство. Или там ее нет.
Додати коментар
Ваше Имя:
Ваш E-Mail:
Код:           Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введите код: