Регистрация    Войти
Вхід
Автопортал avtodream.org » Всі новини » Автосвіт » Датчик положення дросельної заслінки - неочевидна причина проблем з автомобілем
Всі новини / Автосвіт

Датчик положення дросельної заслінки - неочевидна причина проблем з автомобілем

Датчик положення дросельної заслінки - неочевидна причина проблем з автомобілем
Датчик положення дросельної заслінки (ДПДЗ) — простий, але важливий елемент конструкції автомобіля. Ламається рідко, тому багато хто навіть не згадує про його існування. Щоправда, якщо таки ламається, пошуки причин можуть сильно затягтися.

Призначення цього датчика виходить із його назви — можна здогадатися, що він контролює дросельну заслінку. Точніше, кут її відкриття і передає ці дані в ЕБУ, а той визначає, яку кількість палива має подавати мотор. Якщо ДПДЗ починає бешкетувати або зовсім вибуває з гри, в автомобілі виникнуть проблеми з якістю паливно-повітряної суміші і не тільки.

Датчик дросельної заслінки Ланос дуже простий, тому коштує недорого — особливо якщо замовляти його через маркетплейс. Його єдина функція — передавати кут повороту заслінки, тому він має лише одне вихідне значення напруги. Залежно від кута, це значення змінюється в діапазоні від 0,4 до 5 вольт. Роботу датчика забезпечує постійна напруга від бортової мережі автомобіля.

Різновиди поломок ДПДЗ

Можливі поломки даного датчика залежать від його типу. ДПДЗ бувають двох різновидів:

плівково-резистивні або контактні — механічні
магніторезистивні чи безконтактні

Багато хто вважає, що механіка ламається рідше, але це не той випадок. Враховуючи, що будь-які ДПДЗ досить надійні, механічні все ж таки ламаються відносно частіше. Резистивні доріжки сточуються від постійного руху повзунка і одного разу контакт між ними пропадає або стає стрибкоподібним. І те, й інше не дозволяє датчику виконати свою функцію. Також у датчику такого типу може зноситися сам привод повзунка. Але це вважається майже екзотичною поломкою.

У датчиках другого типу механіка ніколи не ламається через її відсутність. Однак у будь-яких ДПДЗ може підвести проводку.

Як перевірити ДПДЗ

Незалежно від виду датчика, перевіряти їх на наявність поломки треба однаково. І в усіх випадках поломки ДПДЗ перебувають важко, оскільки ця несправність має купу різних симптомів, і жодного специфічного.

нестабільний холостий хід
зниження потужності
зростання витрати палива
зниження динаміки
провали та ривки при розгоні
нестабільна робота двигуна (щоб це не означало)

Будь-який із цих симптомів може говорити про що завгодно, тому у разі поломки ДПДЗ автовласник зазвичай встигає замінити половину машини та витратити чимало грошей, перш ніж у нього самого або у майстра виникне ідея перевірити ДПДЗ. Такий сценарій вам не загрожує, якщо маєте звичку перевіряти несправності сканером.

Сканер обов'язково покаже одну з помилок, що вказують на ДПДЗ: P0120, P2135, P0122, P0123, P0220, P0222 або P0223. У такому випадку бажано провести тест заслінки з контролем показань датчика онлайн-режимі. При зміні кута повороту заслінки має бути помітна плавна зміна напруги з сигнального контакту датчика та відкриття заслінки у відсотках. Якщо є стрибки, датчик треба міняти.
Якщо немає сканера, можна перевірити ДПДЗ за допомогою мультиметра. Це складніша перевірка, що складається з трьох етапів:

1 етап перевірки (для будь-яких датчиків)

Знімаємо роз'єм датчика та вимірюємо напругу. Є 12-13 вольт — можна переходити до 2 етапу. Ні — треба шукати, куди ця напруга поділася. Швидше за все, стався обрив проводки або коротке замикання.

2 етап перевірки (для механіки)

Дивимося крайні значення сигналу датчика. Для цього треба знайти сигнальний контакт з датчика: приєднати мінусову клему вольтметра до маси, плюс знайти напругу в 0,5-5 В на піні роз'єму. Як тільки потрібний пін знайдено, треба повернути заслінку в крайні положення та стежити за напругою. При повністю закритій заслінці напруга має бути близько 0,4-0,6, при повністю відкритій — більше 4 В.
Ця операція покаже наявність зношування резистивних доріжок. Якщо в крайніх положеннях заслінки напруга не виходить за межі норми, переходимо до третього етапу.

3 етап (для механіки)

На цьому етапі можна перевірити, чи немає стрибків даних із датчика. Для цього треба плавно повертати дросельну заслінку і одночасно стежити за напругою, що показує мультиметр. Цифри повинні змінюватись плавно, відповідаючи повороту заслінки.
Якщо є стрибки, повзунок чи доріжка мають дефекти.


Що далі?

Якщо в процесі перевірки з'ясувалося, що датчик працює неправильно — виходу немає, його доведеться міняти. Ремонт, якщо і можливий, у цьому випадку нерентабельний — заміна вийде дешевше.

А ось продовжити експлуатувати автомобіль із несправним ДПДЗ — погана ідея. Через збіднення повітряно-паливної суміші або неправильного кута випередження запалення двигун може перегрітися і точно погано тягнути.

Ривки при розгоні негативно вплинуть на АКПП. А втрата тяги на обгоні може бути смертельно небезпечною. Щоб не наражати себе на ризик і не платити, крім заміни датчика, за ремонт важливих агрегатів, краще не відкладати візит на СТО.
11-6-2022, 13:41  
Джерело:
Переглядів: 499   
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.
Додати коментар
Ваше Имя:
Ваш E-Mail:
Код:           Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введите код: